هایپر تره بار | نهال زیتون فیشمی
۱۳ خرداد ۱۴۰۰
زمان تقریبی برای مطالعه: ۲ دقیقه

نام: نهال زیتون فیشمی یا تخم کبکی

نام انگلیسی:  Fishmi

خانواده: Olea europaea

زیتون رقم فیشمی بومی ایران و استان فارس است. محصول این رقم بدلیل درشتی و مرغوبیت زیاد تنها به مصارف کنسروی می رسد. درخت زیتون فیشمی دارای قدرت رشد متوسط، عادت رشد گسترده و تاج متراکم است. رقم فیشمی یا تخم کبکی از پرمحصول ترین ارقام زیتون بشمار می آید و درختان بزرگ و پر شاخه دارد. شاخه های بارده درخت زیتون فیشمی به رنگ خاکستری روشن با طول میانگره متوسط و شاخه های جانبی متعدد به چشم می خورند. گل آذین رقم فیشمی بلند و فشرده است. متوسط تعداد گل در گل آذین ۲۰ الی ۲۵ و متوسط طول گل آذین ۳/۷ سانتی متر است. رقم فیشمی دارای سال آوری شدید است. برداشت محصول این رقم در آذرماه انجام می شود.

زیتون فیشمی یکی از مرغوب ترین ارقام زیتون است. میوه این رقم بیضی  شکل و درشت بوده و تا ۶ تا ۷ گرم وزن دارد. نسبت هسته به گوشت میوه بسیار کم است و هسته آن حدود ۰٫۸ گرم وزن دارد. درصد روغن زیتون فیشمی ۲۰ الی ۲۴ درصد به وزن تر است. بدلیل اندازه و کیفیت مناسب میوه، این رقم در مصارف کنسرو سازی استفاده میشود.

مشخصات کاشت

اقلیم مناسب: مناطق معتدله و گرم. زیتون فیشمی یا تخم کبکی نیاز به محلی گرم با حداقل نصف روز آفتاب کامل دارد.

خاک مناسب: خاک لومی شنی با زهکشی خوب

الزامات گرده افشانی: این رقم خود ناسازگاری کمی دارد توصیه می کنیم برای گرده افشانی و تولید بیشتر زیتون فیشمی را با ارقام دیگر زیتون بکارید.

تحمل سرما: درخت زیتون فیشمی  تا -۱۲ درجه سانتیگراد را متحمل است.

سال بارآوری: یک الی دو سال پس از کاشت

ارتفاع در زمان بلوغ درخت: ۱۲ الی ۱۵ متر (با هرس کنترل می شود.)

زمان گلدهی: اردیبهشت ماه

زمان رسیدن میوه:  آذرماه

آفات و بیماریها: مگس زیتون و کرم سرشاخه خوار از مهمترین بیماری های درخت فیشمی گزارش شده است.

مقالات مرتبط