هایپر تره بار | نهال زیتون زرد روغنی
۳ خرداد ۱۴۰۰
زمان تقریبی برای مطالعه: ۲ دقیقه

نام: نهال زیتون زرد روغنی

نام انگلیسی:  Common Olive , O. e. subsp. cuspidata

خانواده: Olea europaea

مشخصات:

درخت زیتون زرد روغنی که یکی از ارقام زیتون شناخته شده در زیر گونه Olea europaea بشمار می رود، درختی یا درختچه ای همیشه سبز و بومی مناطق مدیترانه ای اروپا ، آسیا و آفریقا است(از آفریقای جنوبی در سراسر آفریقای شرقی ، عربستان تا جنوب غربی چین). درخت زیتون زرد کوتاه است و به ندرت از ارتفاع ۸-۱۵ متر فراتر می رود. این درخت به واسطه اندازه متوسط خود مناسب برای کشت متراکم است.تاج درخت زیتون زرد روغنی گرد است اغلب این درختان قطر تنه بزرگ داشته و برگهای سبز نقره فام بیضی شکل دارند. برگ ها بین ۴الی ۱۰ سانتی متر طول و ۱ الی ۳ سانتی متر عرض دارند. قسمت انتهایی برگ ها صورت معمول کج و پیچ خورده است.

گلهای زیتون زرد کوچک ، سفید و پر ، در قسمت تاج ده شکاف، دو پرچم و کلاله و دو شاخه دارند. به طور کلی شکوفه ها و نتیجتا میوه زیتون زرد روغنی بر روی شاخه های سال قبل ایجاد می شوند. میوه زیتون زرد روغنی اندازه ای متوسط به طول ۱ الی ۲.۵ سانتی متر و بین ۴ الی ۵ گرم وزن دارد و نسبت گوشت به هسته آن ۵/۵ به ۱ است. میوه زیتون زرد روغنی برای مصارف مختلف در مرحله سبز تا بنفش برداشت می شود.
برای مصارف سفره و کنسرو سازی میوه این رقم را در اواخر شهریور ماه برداشت میکنند در حالیکه برای روغن گیری میوه سیاه و رسیده این رقم را در اواخر آذرماه برداشت میکنند.

مشخصات کاشت

اقلیم مناسب: مناطق معتدله، زیتون زرد روغنی نیاز به محلی گرم با حداقل نصف روز آفتاب کامل دارد.

خاک مناسب: خاک لومی شنی با زهکشی خوب

الزامات گرده افشانی: توصیه می کنیم برای گرده افشانی و تولید بیشتر رقم زرد روغنی را با ارقام دیگر زیتون بکارید. فواصل کاشت نباید از ۶ متر بیشتر تجاوز کند.

تحمل سرما: درخت زیتون زرد روغنی تا -۱۲ درجه سانتیگراد را متحمل است.

سال بارآوری: یک الی دو سال پس از کاشت

ارتفاع در زمان بلوغ درخت: ۸ الی ۱۵ متر (با هرس کنترل می شود.)

زمان گلدهی: اردیبهشت ماه

زمان رسیدن میوه: شهریور و آبان ماه

آفات و بیماریها: نهال زیتون زرد روغنی به بیماری ورتیسیلیوم و آفت شپشک حساس است.

 

مقالات مرتبط