هایپر تره بار | نهال زیتون کرونایکی
۳ خرداد ۱۴۰۰
زمان تقریبی برای مطالعه: ۲ دقیقه

نام: نهال زیتون کرونایکی

نام انگلیسی:  Koroneiki

خانواده: Olea europaea

مشخصات:

زیتون کرونایکی یک رقم یونانی است که در اصل در دامنه های پایین دست، دشت ها و مناطق ساحلی منطقه کرت کشت می شود. عملکرد رشدی درخت زیتون کرونایکی متوسط است و این درخت تاج گسترده و باز دارد. رقم کرونایکی به دلیل زود بازده و پرمحصول بودنش جز ارقام تجاری زیتون محسوب شده و ۵۰ درصد سطح زیر کشت زیتون در کشور یونان را در اختیار دارد.

رقم کرونایکی از لحاظ مقاومت در برابر سرما در اقلیم های شمالی هنوز در حال آزمایش است اما این رقم عملکرد خوبی در باغ های تجاری داشته و در برابر خشکی بسیار متحمل است. نهال زیتون کرونایکی از همان سال های اولیه کاشت شروع به تولید محصول به میزان چشمگیر می کند. اگرچه میوه زیتون رقم کرونایکی ریز است اما از نظر روغن بسیار عالی است.

برگ زیتون کرونایکی کوتاه، باریک و بیضی شکل است. میوه زیتون کرونایکی نیز بیضی شکل بوده و کمی نامتقارن است. این میوه هسته ای تخم مرغی شکل دارد و قاعده آن کوتاه و نامتقارن است.

روغن زیتون کرونایکی در سراسر جهان به عنوان یکی از بهترین روغن های زیتون شناخته شده است و به همین دلیل کشت زیتون کرونایکی در چندین کشور بصورت گسترده صورت می گیرد. بهره وری زیتون کرونایکی با عملکرد چربی حدود ۲۰٪ بسیار بالا است. روغن بدست آمده از این زیتون دارای رنگ سبز تیره ، طعم میوه ای و لطیف است و عطری بسیار قوی دارد. این روغن غنی از مواد ارگانولپتیک گرانبها، ویتامین و نیز اسیدیته کم است. کیفیت روغن زیتون کرونایکی در طولانی مدت بسیار عالی و پایدار است.

 

مشخصات کاشت

اقلیم مناسب: مناطق معتدله، زیتون کرونایکی نیاز به محلی گرم با حداقل نصف روز آفتاب کامل دارد.

خاک مناسب: خاک لومی شنی با زهکشی خوب

الزامات گرده افشانی: توصیه می کنیم رقم کرونایکی را با ارقام دیگر زیتون مانند زرد روغنی بکارید. بدین ترتیب درختان زیتون گرده افشانی می شوند. فواصل کاشت نباید از ۶ متر بیشتر تجاوز کند.

تحمل سرما: درخت زیتون کنسروالیا تا -۱۲ درجه سانتیگراد را متحمل است.

سال بارآوری: یک الی دو سال پس از کاشت

ارتفاع در زمان بلوغ درخت: ۶ متر (با هرس کنترل می شود.)

زمان گلدهی: اردیبهشت ماه

زمان رسیدن میوه: مهر و آبان ماه

آفات و بیماریها: موردی گزارش نشده است.

مقالات مرتبط