هایپر تره بار | نهال زیتون کنسروالیا
۲ خرداد ۱۴۰۰
زمان تقریبی برای مطالعه: ۲ دقیقه

نام: نهال زیتون کنسروالیا

نام انگلیسی:  Conservolia

خانواده: Olea europaea

مشخصات:

زیتون کنسروالیا از ارقام زیتون های بزرگ و بیضی شکل است و عمدتا به عنوان زیتون خوراکی (داخل سفره) و نیز روغنی در یونان استفاده می شود. خاستگاه این رقم کشور یونان است و در این کشور غیر از رقم کنسروالیا ارقام آتالانتا ، آگرینیو ، آمفیسا ، استیلیدا و ولوس کشت می شوند. از زیتون کنسروالیا بطور معمول در تهیه روغن زیتون استفاده می شود و حدود ۸۰٪ روغن زیتون تولید شده در یونان از رقم کنسروالیا می باشد.

میوه کنسروالیا زیتون سیاه است که در یونان مرکزی و غربی رشد می کند. این مناطق تابستان گرم و خشک و زمستانهای خنک و مرطوب دارند که شرایط ایده آل برای پرورش زیتون است. این رقم در فصل برداشت به رنگ تیره (بنفش تیره ) در می آید. فصل برداشت زیتون کنسروالیا به طور عمده از مهر ماه تا آذر ماه اتفاق می افتد. میوه زیتون کنسروالیا در حین رسیدن از رنگ سبز تیره شروع و با بالغ شدن در تعدادی از رنگ ها از جمله سبز ، قرمز تیره ، سیاه مایل به آبی ، قهوه ای تیره و سیاه یافت می شود. آنها دارای بافتی متوسط ​​و نرم هستند. میوه زیتون کنسروالیا بزرگ و بیضی شکل است.
زیتون کنسروالیا که برنگ سبز برداشت می شود، برای تولید روغن زیتون بکر استفاده می شود. همچنین این زیتون نوعی مخمر طبیعی در پوست خود دارد که طعمی ویژه به آن می دهد. زیتون کنسروالیا هنگامی که برنگهای تیره و سیاه برداشت می شود مستقیما در آب نمک قرار میگیرد و برای سایر مصارف خوراکی به روش تخمیر طبیعی حفظ می شوند.
طول عمر درخت زیتون حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ سال است، اما برخی از آنها تا ۱۰۰۰ سال عمر می کنند. از زمان های بسیار قدیم ، زیتون نمادی از خرد ، دانش ، سلامتی ، زیبایی و قدرت قلمداد می شده است.

مصارف خوراکی متداول

این رقم زیتون یونانی در یونان بصورت سنتی با پنیر و نان همراه می شود. آنها همچنین با برگ های انگور پر شده و هوموس بسیار مناسب هستند و آن را به زیتونی مناسب برای افزودن به هر سینی غذایی تبدیل می کند. برای وعده های غذایی، زیتون کنسروالیا به دلیل طعم خاص و بکرش پس از چند ماه فرآوری در نمک دریایی به خوبی با بسیاری از سوپ ها و خورش ها، نان زیتون یونانی با فتا و فلفل قرمز تفت داده شده استفاده می شود.

مشخصات کاشت

اقلیم مناسب: مناطق معتدله، زیتون کنسروالیا نیاز به محلی گرم با حداقل نصف روز آفتاب کامل دارد.

خاک مناسب: خاک لومی شنی با زهکشی خوب

الزامات گرده افشانی:  همانند سایر ارقام زیتون، وجود درختان زیتون دیگر در اطراف باعث بهبود عمل گرده افشانی می شود. درختان مجاور نباید در فاصله بیشتر از ۶ متر کاشته شوند.

تحمل سرما: درخت زیتون کنسروالیا تا -۱۲ درجه سانتیگراد را متحمل است.

سال بارآوری: یک الی دو سال پس از کاشت

ارتفاع در زمان بلوغ درخت: ۶ متر (با هرس کنترل می شود.)

زمان گلدهی: اردیبهشت ماه

زمان رسیدن میوه: مهر ماه

آفات و بیماریها: موردی گزارش نشده است.

مقالات مرتبط